Przyjaciele Afryki

 

ZBIÓRKA ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA

DZIĘKUJEMY ZA WASZĄ HOJNOŚĆ!

 

PRZYJACIELE AFRYKI

– Wielkopostna Akcja Charytatywna –

Nie każdy może wyruszyć w egzotyczną podróż, żeby nieść pomoc krajom misyjnym. Mamy rodziny, zobowiązania zawodowe, starszych rodziców, którymi się opiekujemy, dzieci wymagające naszej uwagi i miłości oraz wiele innych ważnych i dobrych spraw, które zatrzymują nas w domu. Za to każdy z nas może mieć “misyjne serce” i pośredni wpływ na losy najuboższych. Nasza wrażliwość, empatia, współczucie są punktem startowym do tego, żeby nie popaść w obojętność wobec obszarów świata, które źle się mają.

W Wielkim Poście chcemy skupić uwagę na dziełach miłości, bo jak mówi św. Jakub “wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie” (Jk 2, 17). Wraz z ojcem Adamem Szustakiem OP Langusta na palmie zapraszamy Was do włączenia się w akcję “Przyjaciele Afryki”. Zbiórka funduszy będzie trwała do Wielkanocy. Pomocą finansową chcemy objąć dwa naprawdę duże projekty:

  • Zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Uniwersyteckiego w Rwandzie
  • Operacje Afryka – pomoc osobom, wymagającym operacji chirurgicznej w Kamerunie, Zambii i Republice Środkowoafrykańskiej

 

 

 

 

 

POZNAJ SZCZEGÓŁY:

Sprzęt medyczny dla Szpitala Uniwersyteckiego w Rwandzie

CHUK (Central Hospital of Kigali), to szpital w Rwandzie, do którego od 1965 roku trafiają pacjenci z urazami ortopedycznymi. Są to zarówno dorośli jak i dzieci, którzy ulegli wypadkom komunikacyjnym na rowerach lub motorach. Lekarze przeprowadzają rocznie około 3500 operacji. Na 12 milionów mieszkańców jest to główny szpital niosący pomoc w takich przypadkach. Co więcej – jest to jedyny Szpital Uniwersytecki, który kształci lekarzy w całym kraju.

W grudniu 2019 roku w CHUK rozpoczął się kilkuletni projekt szkoleń w zakresie implantacji endoprotez stawu kolanowego. Są to pierwsze niekomercyjne zabiegi tego typu w Rwandzie. Do ich przeprowadzenia konieczny jest specjalistyczny sprzęt medyczny, którego obecnie jest zbyt mało w skali potrzeb oraz jest on bardzo zużyty.

Lekarze niosący pomoc pacjentom w Rwandzie do przeprowadzania operacji potrzebują odpowiednich narzędzi medycznych, bo sama wiedza, umiejętności i chęci nie wystarczą.

 

Operacje Afryka – pomoc osobom, wymagającym operacji chirurgicznej w Kamerunie, Zambii i Republice Środkowoafrykańskiej

Wizyta u chirurga jest dla mieszkańców najbiedniejszych rejonów Afryki absolutnie nieosiągalna. Nie stać ich na dojazd do najbliższego, często oddalonego o setki kilometrów szpitala. Państwowa służba zdrowia jest płatna, a cena za operację zupełnie przekracza możliwości finansowe potencjalnych pacjentów. Brak specjalistycznej opieki medycznej sprawia, że chorzy cierpią z powodu schorzeń, które w Europie są całkowicie uleczalne. Utrata wzroku w Afryce z powodu zaćmy sprawia, że osoba dotknięta chorobą jest ciężarem dla całej rodziny, nie może pracować, wymaga nieustannej opieki. Schorzenia takie jak przepukliny, wola tarczycowe, rozszczepienia podniebienia, które mogą być usunięte w trakcie jednego zabiegu są przyczyną wieloletnich cierpień pacjentów w krajach misyjnych.

Koszt zorganizowania jednej wyprawy medycznej to ponad 60 000 zł. Najpilniejsze potrzeby są wśród misjonarzy w Republice Środkowoafrykańskiej, w Zambii i Kamerunie. Wolontariusze muszą zabrać ze sobą cały sprzęt i leki potrzebne do wykonywania operacji. Miejsce zabiegu przygotowują samodzielnie. Zwykle operują od rana do późnych godzin wieczornych.

W ramach Operacji Afryka, w miejsca najbardziej potrzebujące zostaną wysłane ekipy chirurgów, sfinansowane zabiegi w miejscowych szpitalach, ale także będzie podjęty trud kształcenia lokalnego personelu, aby w jak największym stopniu uniezależniać go od pomocy z Europy.

 

CO NAS INSPIRUJE?

 

Afrykańskie vlogi o. Adama Szustaka OP: [NV#348], [NV#349], [NV#352], [NV#354], [NV#355]