
- wydarzenie już minęło.
“Puzzle literackie z Tischnerem” – warsztaty literackie dla kobiet
13 marca @ 18:00 - 21:00

12 dnia marca ks. Józef Tischner świętowałby 94 urodziny.
28 dnia czerwca minie 25 lat od Jego odejścia.
2025 jest Jego rokiem – rokiem ks. prof. Józefa Tischnera.
Dzień Kobiet też gra tutaj rolę, dlatego Drogie Panie, zapraszamy do Malaka ul. Szewska 20/4, 13 marca 2025 r. o godz. 18:00 na warsztaty, które poprowadzi Agnieszka Foryś.
By czytać teksty Tischnera, nie trzeba mieć pretekstów rocznicowych – jak mówi prowadząca. Bieżący rok może być dobrą okolicznością, by sięgnąć po teksty Tischnera, jeśli dotąd czasu bądź sposobności nie było. A rozmowy z Tischnerem – to nie tylko wsłuchanie się w mądrość człowieka gór i filozofa, ale też wsłuchanie się w polifonię głosów, które nosimy w sobie, choć nie zawsze dajemy im uwagę i możliwość wybrzmienia.
Filozofia dialogu, którą praktykował Tischner, to zaproszenie do rozmowy i naradzania się z samą / samym sobą. Bywa bowiem, że dialog z drugim człowiekiem jest łatwiejszy niż dialog z drugim, którego (u)słyszę w sobie.
Co proponujemy Uczestniczkom „Puzzli literackich z Tischnerem”?
Na początek puzzle literackie, czyli zabawa w dialogu z literaturą i tekstami filozoficznymi. Inspirująca, angażująca emocje, intelekt, zmysły, wyobraźnię, pamięć, skojarzenia. I uwalniająca osobistą kreatywność.
Agnieszka Foryś warsztaty literackie obmyśla wg poetyckiego zaskoczenia – zatem o części drugiej milczymy!
Bywa, że literatura i filozofia onieśmielają. Chcemy zapewnić, że dzięki jej autorskiej metodzie dostrzeżecie szwy i podszewkę literatury. Będzie dużo zabawy, która jest przecież wejściem w akt kreacji.
Wykształcenie filologiczne – nie jest potrzebne, bo nie będzie ocen i opiniowania. Przyda się ciekawość siebie i dookolności. I jeszcze nieco dziecięcej odwagi, by wejść w nowe.
Wyprzedzając pytanie o wiek osób uczestniczących w warsztatach: od „nastoletniość +” do „póki żywa jest ciekawość literatury i siebie”.
Liczba miejsc: 10 osób
Czas trwania warsztatów: 120 – 150 minut
O prowadzącej.
Agnieszka Foryś — praktyczka edukacji kulturalnej, autorka projektów artystyczno- intelektualnych. W latach 2002 – 2022 belferka w krakowskim VII LO im. Zofii Nałkowskiej, współpracująca w ramach projektów dla młodzieży z instytucjami kultury Krakowa (m.in. KBF, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Muzeum Narodowe, Cricoteka, MCK). Laureatka nagrody specjalnej w 15. edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. W 2024 roku wymyśliła BLISKO TEKSTU — autorskie warsztaty literackie, by praktykować
sztukę dialogu międzyludzkiego i zawiązywać przymierza przeciw bezsensowi. W cyklu „Wierzę literaturze i wierzę w literaturę” czyta wiersze, które pomagają mądrze żyć dobrym życiem. Mówi o sobie: Agnieszka z Krasnogrudy. A o literaturze: „moja życiowa miłość odwzajemniona. Wierzę literaturze i wierzę w literaturę, która daje język do opisu egzystencji oraz klucze do poszukiwania, doświadczania, rozumienia siebie w relacji do rzeczywistości. Czytanie literatury i rozmowa z nią – to okazja, by praktykować dialog międzyludzki. A gdy
my czytamy literaturę – ona czyta nas, odsłaniając to i owo.”
NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!
Do zobaczenia!
Malaki.